Zapsaný spolek Deky z lásky je charitativní sdružení, které organizuje a zajišťuje šití patchworkových dek pro děti v obtížné životní situaci – pro vážně nemocné, dlouhodobě nemocné nebo jinak vážně postižené děti z ČR ve věku do 16 let s obrázky podle jejich přání.

Myšlenka šít patchworkové deky pro vážně nemocné nebo handicapované děti vznikla ve Spojených státech již roku 1999. Od té doby se rozšířila do celého světa a byly ušity stovky a možná i tisíce takových dek v různých projektech, např. v USA s názvem „Love Quilts“, v Polsku „Kolderek za jeden usmiech“, ve Velké Británii „Solak“, v Německu „Kinderlaecheln“, Austrálii „Quilts 4 Kids“. A Česká republika se připojila na jaře roku 2012 právě prostřednictvím z. s. Deky z lásky.

A komu vlastně deky pomáhají ? Deky z lásky mají především udělat radost nemocným dětem. Zahřívají je a jsou jejich společníkem i v době, kdy jsou dlouhodobě upoutány na lůžko, při pobytech v nemocnici či na rehabilitačních pobytech. Mají svého majitele provázet při hrách, na cestách. Mají mu dávat pocit bezpečí, připomínat mu domov v těžkých chvílích, poskytovat útěchu. Deky z lásky mají ale i povzbudit celou rodinu v těžké situaci. Pro rodiče dětí jsou útěchou a poselstvím, že na boj se zlým osudem nejsou sami. Že někde tam venku jsou lidé, kteří na ně myslí, kterým nejsou lhostejní. Lidé, kteří jsou ochotní pro druhé něco udělat jen tak, pro dobrý pocit, jenom proto, aby vykouzlili úsměv na dětské tvářičce. Deky z lásky ale pomáhají i švadlenkám-dobrovolnicím, které na nich pracují. Mnohé z nich díky dekám z lásky mají pocit, že nejsou zbytečné, že ještě mohou dělat užitečné věci, dokážou potěšit, udělat radost.

Na webových stránkách z.s. Deky z lásky se můžete dočíst, kdo a jak může o deku požádat, jak je možné se do projektu zapojit. Najdete tam i galerie dětí a dek, které od nás dostaly.