Historie

Patchwork jsou textilní techniky, které spočívají v sešívání kousků látek různých tvarů do určitých vzorů a obrazců. Říká se, že vznikly v dobách osídlování Ameriky, kdy kolonialisté byli nuceni šetřit. Proto ženy spravovaly oděvy i deky našíváním záplat, které později začaly našívat tak, aby tvořily pěkné vzory. Patchworkové techniky jsou však známé snad 3000 let, možná i déle. Existují důkazy, že byly známé civilizacím na březích řek Gangy, Eufratu i Tigridu, využívaly se na Středním východě, v Persii i v Egyptě, v Řecku i v antickém Římě.

Největšího rozvoje patchwork dosáhl v Americe v minulém století. Ve 30. letech v době celosvětové krize se mouka, cukr, sůl i krmivo pro dobytek prodávaly ve velkých bavlněných pytlích. Hospodyňky pytle používaly na polštáře, povlaky, ale i sukně nebo šaty pro děti. Výrobci barevných pytlů začali proto vyrábět i pytle s různými vzory.

Dnes se vyrábí bavlněné látky určené speciálně pro patchwork, existuje bezpočet patchworkových spolků, klubů či studií, patchwork si získává spoustu příznivců po celém světě.

Pomůcky

Patchwork můžeme šít I v ruce a látky stříhat nůžkami, ale práce bude podstatně snazší se speciálními pomůckami. Těmi nejzákladnějšími jsou řezací podložka a pravítko s rastrem, řezací kolečko. Šicí stroj na strojové šití je třeba mít dobře seřízený. Chceme-li, aby výsledek byl bezvadný, musíme pracovat s precizností a pečlivostí.

Materiál a údržba

Na výrobu patchworkových dek, přehozů a polštářů používám 100% bavlnu, na zateplení pak vatelín. Látky vždy předem vyperu, abych zabránila srážení, příp. vyloučila barevně nestabilní látky. Polštáře mají vyměnitelnou náplň. Patchworkové deky a přehozy, polštáře i další výrobky se mohou prát při 40°C a odstředit. Po uschnutí je lze opatrně přežehlit, žehlička však nesmí být příliš rozpálená, jelikož by se vatelín mohl spéci a přilepit k vrchní či spodní vrstvě. Osvědčila se mi napařovací žehlička se zapnutým napařováním, ale nesmí být nastavena na maximum. I tady je třeba pracovat opatrně.

Pojmy

Patchwork – (z anglického patch=záplata, work=práce; vyrobeno ze záplat) - jsou to textilní techniky, které spočívají v sešívání kousků látek tak, aby vytvářely vzory, obrazce.

Quilt=výrobek zhotovený patchworkovou metodou. Mohou to být přehozy na postele, ubrusy, polštáře, ale i čistě dekorativní předměty jako nástěnné quilty - obrazy, dečky, oděvní doplňky apod. Většinou je tvořen třemi vrstvami a ozdobně prošit.

Quilting=prošívání, pevné spojování tří vrstev (sendviče). Prošívat lze ručně nebo na stroji.

Sendvič – patchworkový výrobek připravený k prošívání, quiltování. Tvoří jej tři vrstvy: top, vnitřní střední vrstva (vatelín, termolín…), zadní strana výrobku (většinou z jednoho kusu látky).

Top – vrchní strana výrobku ušitá patchworkovou technikou